PHP.EE FOORUM   
Nimi:   Pass:   Mäleta mind! 
   Teemad | php.ee esilehele | registreeri | Märgi kõik teemad loetuks | #php.ee Skype vestlus | RSS
UUS TEEMA  OTSI  Lehekülgi: 1
jorsss: freelancing sucks anyway...
Postitaja: Hubert 2007-01-23 17:23:36
ei tea foorumirahva töötamise viisidest suurt midagi, kuid mille poolest on freelance kehvem/parem võrreldes palgatöötajaga? Kindel sissetulek, väiksem vastutus, kindel meeskond?
RE: jorsss: freelancing sucks anyway...
Postitaja: rtfm 2007-01-23 17:42:30
TSITEERITUD:
ei tea foorumirahva töötamise viisidest suurt midagi, kuid mille poolest on freelance kehvem/parem võrreldes palgatöötajaga? Kindel sissetulek, väiksem vastutus, kindel meeskond?

igale ühele oma, mingi hetk ei suuda sulle palgatöö pakkuda sellist valikuvabadust nagu sa tahaksid või saad lihtsalt kinga ja oled sunnitud freelanceriks hakkama :). Vastutus võrdub otseselt su oma mainega, kui ei vastuta ei ole sul ka mainet. Juriidiliselt pead sa olemasolu ikkagi kuidagi fikseerima (FIE, OÜ, eraisik jne). Pigem pead siis võrdlema ettevõtja vs. töötaja

erinevad kohustused on neil, palgatöö võib olla ju sama tasuv, sama põnev lihtsalt tiimis tehakse palju asju sinu eest ära ja sul on tiba teised õigused oma töö eest tasu nõuda ja üldse selle administratiivse poolega ei pea siis eriti pead vaevama ja saad paremini oma põhiülesannetele keskenduda

freelanceri miinused minujaoks:
* kodukontor sakib sajaga ja ajahaldus läheb paigast, plaanin endale eraldi kontori rentida
* kommunikatsiooniprobleemid erinevate osapooltega suhtlemisel (see ei ole ikka päris see , et koguaeg on mingi kamp koos ja info iseenesest liigub või on keegi kes infoliikumise eest vastutab) ning sellest tulenevad määramatused tööde tähtaegades ja venimised
* rahavoogude ebastabiilsus, sest mingil hetkel ei jõua sa enam sebida ette uusi otsi ja teha samal ajal teisi juba ette sebitud asju ja nii tekivad augud eelarvesse kohtades kus sa oled pikemalt ühe ülesandega seotud

plussid:
* ise valitud vastutus
* sageli suurem töötasu, kui palgatööl
* huvitavam töö kuna pead tegema kõike ja nii ei teki nii suurt rutiini
* sa ei ole kellegi alluv ja ei pea raporteerima oma tegemistest. Kliendiga kommunikeerimine ei käi selle alla

Palgatööle ei taha eriti tagasi minna kuna palk ikkagi ettevõtjana suurem ja võimalusi oma aja produktiivseks sisustamiseks on rohkem ning sa ei ole ühe asjaga nii jäigalt seotud. Samas on eritüüpi inimesi mõnele selline asi jälle ei sobi ning tunneb ennast paremini karjääriredelil ning juba olemasolevate asjade vahel valikuid tehes
Postitaja: to rtfm 2007-01-23 20:29:19
Väikeettevõtjad on reeglina kõvemad vennad ka, midagi pole parata aga oskusi on neil reeglina rohkemates valdkondades kui tuimal progejal kes päevast päeva oma koodi trepib. Reeglina on nad hakanud väikeettevõtjateks kuna nad ei ole oma enda palgaga rahul olnud.
Postitaja: rtfm 2007-01-23 21:10:54
TSITEERITUD:
Väikeettevõtjad on reeglina kõvemad vennad ka, midagi pole parata aga oskusi on neil reeglina rohkemates valdkondades kui tuimal progejal kes päevast päeva oma koodi trepib. Reeglina on nad hakanud väikeettevõtjateks kuna nad ei ole oma enda palgaga rahul olnud.

Juriidilises vormis pead sa esinema ettevõtjana ja inimene õpib kuni elab ja uusi asju ei peaks kartma. Paljusid toiminguid on enda jaoks alguses väga raske mõtestada (raamatupidamine, promo ja müügitöö, kliendi käe hoidmine). Mõttemaailm teeb läbi suurema või väiksema muudatuse ka rahaliste väärtuste poolepealt ja 17k palk (nagu siin yhes threadis just pakutakse) omab sellesuhtes hoopis teistsuguse väärtuse. Sotsiaalsed garantiid (tervisekindlustus, pankade jaoks usaldusväärsuse tekitamine jne) pead ise endale tekitama ja see tekitab võibolla mingit ängistust ja saamatuse tunnet, palgatööl ei pea sa selle pärast muretsema ja sinu jaoks on seal teistsugused väljendusvõimalused.

Paljudele see ei sobi üldse (tean vähemalt viite inimest kes on proovinud ja palgatööle naasnud), aga alati on võimalus palgatööle tagasi minna. Parim aeg testimiseks ongi hetkel, kui töösuhe on mingil põhjusel lõppenud :) samas soovitan igale ühele proovida ennem ära palgatöö suuremas ja väiksemas ettevõttes, et saada erinevatest maailmadest pilt selgemaks, sest üksinda oled sa ikka väga väike meie suures maailmas ja iga kohapeal tahetakse alati ju hullult kotti pähe tõmmata.

Karjääriredelil ka tore ronida, kui oled väärt töömees, siis on igal alal uksed valla ja stabiilsus garanteeritud.
Postitaja: progeja 2007-01-24 08:33:58
TSITEERITUD:

kes tuimalt, kes hingega seda koodi "trepib". Enamasti need progejad kes nüüd teevad lisaks sellele tööle ka kogu muu osa ära, et ettevõtlus toimiks, siis nende koodi kvaliteet ja tase hakkab langema. Sa pöörad lihtsalt rohkem tähelepanu rahale, ettevõtte haldamisele ja klientide sebimisele, mitte sellele kuidas paremini tehnilisi lahendusi teha ja ennast täiendada.
Kokkuvõttes selline kõike tegev tegelane teeb ka kõike keskpäraselt.
Postitaja: MB 2007-01-24 08:51:58
TSITEERITUD:
Kokkuvõttes selline kõike tegev tegelane teeb ka kõike keskpäraselt.
ma tahtsin ka just öelda, et siis oledki kokk-raamatupidaja-progeja-kujundaja-klienditeenindaja ja teed kõike kesktasemel. mul on rtfm-i vastu suur respekt (vähemalt progemisabi oskab hästi anda), aga seda küll ei tahaks uskuda, et kõike neid asju saab üks inimene perfektselt teha...
Postitaja: Tjah 2007-01-24 14:20:03
Freelancimine != kõige ise tegemine.
Ettevõtlus != kõige ise tegemine.
Postitaja: rtfm 2007-01-24 14:31:05
TSITEERITUD:
Freelancimine != kõige ise tegemine.
Ettevõtlus != kõige ise tegemine.

Sul on õigus, et kõike ei pea ise tegema, aga sa unustad selle, et vastutama pead ikka kõige eest ka nende osade eest mis sa sisse ostad.
Postitaja: jorsss 2007-01-24 23:57:44
freelancingu miinus ongi see, et pead kogu aeg olema mures ja mõtlema, mis homme saab, mis ülehomme saab. ebastabiilne eelarve jne. Muidugi maitse asi kah, kellele meeldib, kellele mitte. Mina ei näe freelancimise all eriti midagi perspektiivikat. See on pigem kui selline ajutine lahendus. Kui soovid võtta omale korralist puhkust, siis pead enne seda natuke rohkem rabama, et puhkuse raha välja teenida. Ja peale puhkust tahad ka elada... siis jälle vaja raha jne.. ühesõnaga üks kammajaa ja pidev jama.

Lisaks ka sinu CV...ma arvan et mitme aastase karjääri mainimine CV-s mingis firmas on parem kui mainida, et oled terve elu freelancer olnud(mingil hetkel avastad et oled 30, ja ikka pole CMS-de ja templiitide kokku käkkimisest kaugemale jõudnud...).
Omast kogemusest tean, et meeskonnaga töötades saab juurde palju uusi oskusi ja tiimis mitme peaga töötades sujuvad asjad paremini ja stressi on vähem.

Olen kohanud ka progejaid, kes on endas nii kindlad, et nemad teevadki maailma parimat koodi... sellised vennad jah sobivad freelancema, kuna tiimikaaslaste kood ja mõtted ei kõlba ju kuskile...

Nii et jah, kellele kuidas meeldib majandada ja kes viitsib majandada.
Minu meelest on kindel töökoht ja kindel palk ikka üle kõige...

Okei, avaldasin taas oma arvamust, andke nüüd tuld!:)
Postitaja: nälg 2007-01-25 00:05:45
Freelancemisega surete varsti nälga. Normaalset raha saab ikka palgatööl mõnes mainekas firmas (C*S, C*A jne).
Postitaja: rtfm 2007-01-25 00:20:29
TSITEERITUD:
Kui soovid võtta omale korralist puhkust, siis pead enne seda natuke rohkem rabama, et puhkuse raha välja teenida. Ja peale puhkust tahad ka elada... siis jälle vaja raha jne.. ühesõnaga üks kammajaa ja pidev jama.

vähemalt tead mille eest raha saad :) ma isiklikult puhkan rohkem, kui palgatöölisena seda teha sain

TSITEERITUD:
(mingil hetkel avastad et oled 30, ja ikka pole CMS-de ja templiitide kokku käkkimisest kaugemale jõudnud...).

sõltub jällegi inimesest ja kreatiivsusest, omastkäest tean, et selliseid projekte ma palgatöötajana ei oleks 30 aasta jooksul näinud vi sellist rolli mnes projektis mänginud. Samas oleneb palju ka sellest kuskohas töötatakse ja kuhu satutakse ning millega tegeleb ettevõte

TSITEERITUD:

Omast kogemusest tean, et meeskonnaga töötades saab juurde palju uusi oskusi ja tiimis mitme peaga töötades sujuvad asjad paremini ja stressi on vähem.

sellesuhtes on täiesti õigus mitu pead ikka mitu pead. Koostöö ja palgatöö väärib äraproovimist
Postitaja: progeja 2007-01-25 02:47:09
Ärge te nüüd neid freelancereid nii maha tehke... Nii mõnigi võib olla staasikas ja väga andekas sell. Ka ise olin ja ehk olen praegultki freelancer. Tuttav elab Taanis ja on disainer... Ka freelancer. Tubli ja andekas poiss on ja kui nii mõnigi kohalik ettevõte suudaks ta palgata mis annaks ettevõtte arengule positiivse laksu ;) Ta kahjuks ei tule enam eestisse tagasi.

Alustasin keskkooli lõpuklassis 92 aastal progemise omal käel õppimist, sain ka üksikuid tööotsi... 95 sain päris tööd C progejana, sain tolle aja kohta ülikõva palka. 99 läksin ära töölt ühte it firmasse webmasteriks mis 2001 aastal pankrotti läks, tegevdirektor pani firma rahaga minema.... Edasi otsisin tööd aga ei saanud, võibolla olin liiga vana ja kogenud noorte poiste firmadesse. Tegin ennast fieks. Kuni 2002 - 2003 elasin üsna kehvalt, avaldasin cv-sid kuid tagasisidet ei olnud firmadelt... 2004 läks olukord paremaks ja 2005 lõin OÜ. Tänaseks on mul osalus mitmes ettevõttes. Olen ka tööandja. Tänasel päeval ei ole ma enam raha laenaja vaid laenuandja ja investeerija. Sõidan parema autoga kui need firmajuhid kes mind kunagi tööle ei võtnud. Programmeerin ikka edasi. See on lihtsalt haigus või fännamine. Olen programmeerimise fänn sest olen enamus elu progenud.

Noortel soovitan proovida välismaal oma karjääriredelit. Seal saavutate kiiremini majandusliku heaolu kui siin.
Postitaja: uhuu 2007-01-29 11:54:17
TSITEERITUD:
Noortel soovitan proovida välismaal oma karjääriredelit. Seal saavutate kiiremini majandusliku heaolu kui siin.

Just! olin ise freelancer 3-4 aastat tagasi Eestis.
Kuna firmade palgad olid väikesed ja on siiani.
Sissetulek FIE'na oli väga ebastabiilne aga parem kui palgatöölisel.

Leitsin juhuslikult tööd Austrias (Tegin oma firma) ja nüüdseks elan siin koos perega.
Ja ega enam Eestisse enam tagasi ei taha. Mitte et Eesti nüüd kolepaha koht oleks kuid elujärg on siin lihtsalt parem.
Ja töö on ka tavalisest huvitavam.... iga 3-4's kuu saab külastada Shenzhen'i (Firma harkontor :D)

Soovitan välismaal töötamist kõigile.
Postitaja: er 2007-01-29 21:19:54
TSITEERITUD:
Sõidan parema autoga kui need firmajuhid kes mind kunagi tööle ei võtnud.

Ahh... Auto - eestlase ülim mõõdupuu... :)
Postitaja: murjam 2007-01-31 23:09:35
TSITEERITUD:

Ahh... Auto - eestlase ülim mõõdupuu... :)

Hea on ju sõita autoga, mis on mugav ja kiire. Need, kes selle detaili kallal alati nokivad, on ilmselt kadedad ja sõidavad ise mitte just kõige paremaga.
Postitaja: < 2007-01-31 23:13:12
Kuidas oleks kõige mõistlikum raha/kasumit firmast välja võtta, kui oled omanikust töötaja, et maksud päris kõike ära ei sööks?
Postitaja: Ärikas 2007-02-01 10:18:45
1) Kuluarved. Nullid kasumi ja võtad raha välja.
2) Dividendid. Kõige lollikindlam meetod. VEEL!
3) Muud, veel eriti mustad variandid, mida ma ei tea, sest ei peta riiki nii räigelt. Ainult natuke.
Postitaja: Keegi_Teine 2007-02-01 12:39:37
TSITEERITUD:

Hea on ju sõita autoga, mis on mugav ja kiire. Need, kes selle detaili kallal alati nokivad, on ilmselt kadedad ja sõidavad ise mitte just kõige paremaga.

Ma ei sõida üldse autoga. Mitte, et mul ei oleks resursse autot osta või ei omas juhilube vms.
Aga näe,ei oma autot, ei sõida auto ka ...

Mis ma öelda tahtsin, et ma ei ole kade, absull mitte :)

Leheküljed: 1

©2002-2013 Martin Rebane & PHP.ee kaasautorid
  0.0903611183167